Priešingai mūsų visuomenėje vis dar gausiai paplitusiems populiariems stereotipams, psichologinė pagalba yra ne tik paskutinė išeitis itin sudėtingose, toli pažengusiose, ūmiose situacijose, bet ir veiksmingas būdas savo gyvenimą papildyti teigiamais pokyčiais.

Ką daro psichologas?

Psichologija yra mokslas, tiriantis protą, emocijas, elgseną, sąmonę bei psichikos reiškinius, jų dėsnius, kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Psichologijos tikslas – paaiškinti ir prognozuoti psichikos ir su ja susijusios elgsenos ypatybes.

Psichologas, naudodamasis psichologiniais testais bei kitais standartizuotais psichologiniais metodais, atlieka psichologinį vertinimą – siekia išsiaiškinti asmenybės ypatybes, tiria įvairius psichikos procesus. Psichologas taip pat pataria ir konsultuoja – teikia rekomendacijas klientui dėl jo priimamų sprendimų tam tikrose situacijose.

Aukštos kvalifikacijos psichologai naudoja įvairius konsultavimo būdus, paruošia individualų veiksmų planą. Terapinių metodų seka gali būti koreguojama atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes, kliento emocinę būseną.

Kas vyksta psichologo konsultacijos metu?

Dauguma klientų jaučia nežymų nerimo jausmą prieš pirmąjį susitikimą su psichologu. Tai natūralu, kadangi sunku pasitikėti nepažįstamu asmeniu. Sunkiausios tokios situacijos, kada žmonės daugybę metų laiko „uždarę“ savo problemas viduje, kol nusprendžia kreiptis pagalbos. Kuo ilgiau problema nesprendžiama, tuo labiau blogėja psichikos būklė.

Psichologo konsultacija – tai dviejų žmonių, psichologo ir kliento, pokalbis, kurio metu visas dėmesys skiriamas kliento sunkumams ir išgyvenimams, siekiama kuo aukščiau apibrėžti kliento problemas bei tikslus. Konsultacijos metu identifikuojamos problemos, psichologas klientui padeda suvokti esmę, aptaria galimus sprendimo būdus, padeda išsirinkti realiausius iš jų, vėliau įvertina rezultatus. Pokalbio su psichologu metu aptariant svarbius klausimus, galima geriau pažinti save, išmokti įvardinti ir išreikšti savo jausmus, priimti save tokį, koks esate, keisti savo gyvenimą norima linkme.

Psichologo užduotis yra sukurti atmosferą, pilną pasitikėjimo, atvirumo bei užtikrinti emocinį komfortą. Psichologas nevertina, nesmerkia ir nekritikuoja. Jis padeda susivokti kas vyksta ir rasti klientui asmeniškai tinkamiausią išeitį. Konfidencialūs santykiai tarp psichologo ir kliento yra raktas į sėkmingus gydymo rezultatus, paremtus didžiausio skaidrumo ir veiksmingos sąveikos principais. Tai, ką klientas pasakoja apie save, psichologas privalo laikyti paslaptyje.

Kada verta keiptis į psichologą

Į psichologą kreiptis reikia, jei Jus vargina nemalonūs jausmai (liūdesys, tuštuma), rūpesčiai, sunkumai, kai norite ką nors savyje pakeisti (išmokti valdyti emocijas, labiau pasitikėti savimi).

Į psichologą pagalbos kreipiasi ir visiškai sveiki žmonės, kai jiems reikia apsvarstyti tam tikras situacijas, kuriose jie atsidūrė tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Konsultacija nepamainoma sprendžiant tokius klausimus kaip asmens potencialas, profesinis augimas, ryšių su aplinkiniais analizavimas, noras gyventi įdomų ir dinamišką gyvenimą. Kreipimasis į specialistus tradiciškai naudojamas kriziniais gyvenimo epizodais.

Konsultacijos metu negausite konkrečių patarimų kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, tačiau po išsamios situacijos analizės su psichologo pagalba galėsite rasti galimą sprendimo būdą, kadangi konsultacija suteikia galimybę pamatyti anksčiau nežinotus problemos aspektus bei nustatyti paslėptus motyvus. Konsultacijos tikslas – padėti klientui išspręsti problemas, tačiau kreipdamasis į psichologą žmogus turi to norėti pats, o ne būti kažkieno verčiamas ar tikėtis, kad psichologas viską padarys už jį. Labai svarbu motyvacija bendrauti ir keistis, noras save pažinti. Bet kuriuo atveju psichologas tėra patarėjas, o sprendimas priklauso nuo kliento.

 

 

© Autoriaus teisės priklauso kauko6.lt

Cituojant prašome nurodyti šaltinį. Ačiū.

 

kauko6 facebook Return