Yra žmonių, kurie galvoja, jog psichoterapija – tik tuščias pokalbis, dar kiti mano, jog tai panacėja nuo visų bėdų. Abu požiūriai nėra teisingi. Psichoterapeutas padeda susidoroti su problemomis, o psichoterapija taptų populiaresnė, jei žmonės suprastų, kad turėti problemų yra normalu.

Kas yra psichoterapija

Psichoterapija - gydymo būdas, kurio metu kaip pagrindinė gydymo priemonė naudojamas paciento ir psichoterapeuto bendravimas. Psichoterapijos metu padedant specialistui nagrinėjami tarpasmeniniai santykiai, aplinkos suvokimas, įprastinio elgesio modeliai. Psichoterapija gali būti taikoma tiek kaip psichikos sutrikimo gydymo metodas, tiek kaip galimybė sveikam žmogui geriau pažinti savo vidinį pasaulį.

Psichoterapeutui, kitaip negu psichologui, mažiau svarbi diagnostika pagal tarptautinę ligų klasifikaciją, jam svarbiau nustatyti žmogaus charakterio tipą, sugebėjimą prisitaikyti prie kitų žmonių, suvokti tarp jų save patį. Psichoterapijos metu žmogui sudaroma galimybė pačiam atrasti elgesio, minčių, jausmų priežastis. Psichoterapijos tikslas yra išmokyti klientą rasti tinkamesnius, geresnius problemų sprendimo būdus, tad bendraudamas su klientu, psichoterapeutas nustatyto būdą, kurio dėka žmogus galėtų greičiausiai sau padėti.

Kas vyksta psichoterapijos metu

Psichoterapija yra tęstinis procesas, šio proceso metu nagrinėjamos gilesnės psichologinės sutrikimų priežastys. Klientui dažnai tenka keisti savo nuostatas, įsitikinimus ir elgesio įpročius. Tam reikia skirti pakankamai laiko.

Psichoterapijos trukmė priklauso nuo taikomo metodo, žmogaus savijautos, kliento tikslų. Psichoterapija skirstoma į trumpalaikę (iki 20 savaičių), vidutinės trukmės (1-2 metai) ir ilgalaikę (daugiau negu du metai). Psichoterapija vyksta reguliariai iš anksto numatytą ir sutartą laiką.

Psichoterapijos sesijos metu klientas ir psichoterapeutas kalba apie tai, kas svarbu klientui, dėl ko šis kreipėsi, kartu bando atrasti jo problemų priežastis. Seanso metu specialistas domisi kliento vaikyste, išsiaiškina pagrindinius žmogaus gyvenimo epizodus, turinčius įtakos dabartinei savijautai ir elgesiui. Atviro pokalbio metu atkuriamas pilnas kliento gyvenimo vaizdas, pamatoma jo minčių, jausmų ir poelgių visuma. Psichoterapeuto užduotis – skausmingus žmogaus išgyvenimus transformuoti į pozityvią energiją.

Kam vertėtų kreiptis į psichoterapeutą

Daug kas bent retkarčiais norėtų pakeisti savo gyvenimą, gyventi kitaip, daryti kažką kito. Atsiminkite – bet kuris žmogus gali susidurti su problema, atsidurti sunkioje padėtyje. Problema yra iššūkis, jos nesprendžiant ši niekur nedingsta, o kaip tik auga. Psichoterapija padeda suprasti jausmų suvokimo bei reiškimo, mąstymo ir elgesio būdus, kurie tapo nenaudingi ir sukelia diskomfortą, blogina gyvenimo kokybę, gadina tarpasmeninius santykius.

Daugelio psichikos ir elgesio sutrikimų atsiradimui bei žmogaus charakterio formavimuisi įtakos turi vaikystėje išmokti bendravimo įgūdžiai. Vėliau, keičiantis situacijoms, tie išmokti bendravimo įgūdžiai gali pasirodyti neefektyvūs, apribojantys galimybes, nepadedantys pasiekti norimo tikslo. Tai sukelia nerimą, pyktį, fobijas, vidinę įtampą, konfliktus su aplinka ir artimais žmonėmis. Dažnai netinkamas elgesys kartojamas, tačiau nežinoma, kaip išsigauti iš užburto rato.

Psichoterapija padeda spręsti tokias problemas kaip nerimas ir panikos sutrikimai, depresija, nemiga, neurozės, baimės, fobijos, agresija, nesuprantamas priešiškumas, nerimo, miego sutrikimai, mokymosi sunkumai, bendravimo problemos, vidaus organų nervinės reguliacijos ir kiti nervų sistemos sutrikimai, reakcijos į stresą, žema savivertė, priklausomybės, noras keisti požiūrį, valgymo sutrikimai, ir t.t.

Psichoterapija padeda žmogui rasti vietą pasaulyje, suvokti savąjį „aš“, įgyti naujų žinių ir elgsenos, formuoti gyvenimo tikslus, kurti harmoningą ryšį su kitais. Kreipdamasis į psichoterapeutą žmogus turi to norėti pats, o ne būti kažkieno verčiamas ar tikėtis, kad specialistas viską padarys už jį. Labai svarbu motyvacija bendrauti ir keistis, noras save pažinti.

Daugeliu atvejų, gydant medikamentais ir kartu taikant psichoterapiją, pasiekiama geresnių rezultatų nei gydant tik vaistais. Taip pat mažesnė ir atkryčio rizika, ilgiau išlieka terapinis poveikis.kauko6 facebook

Return